Wyróżnienie dla "Orchowianek"
Festiwal Kolędy i Szczodrywki nad Bugiem Włodawa 2012. Tegoroczna jedenasta edycja Festiwalu była wyjątkowo atrakcyjna. W Festiwalu uczestniczyło 32 zespoły z polsko-białorusko-ukraińskiego pogranicza, a sama liczba uczestników przekroczyła 420 osób. Festiwal odbył się w trybie konkursowym. Przesłuchania trwały ponad cztery godziny.

W składzie jurorskim zasiedli: Maryla Stanicka – nauczyciel muzyki; ks. Jerzy Ignaciuk – proboszcz Parafii Prawosławnej pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny oraz Paweł Łobacz – dyrygent chóru „Fletnia Pana”, organista w Parafii NSJ we Włodawie. Zwycięzcami tegorocznej edycji Festiwalu zostali: Zespół „Mołodyczki” z Szacka na Ukrainie, który zajął pierwsze miejsce, na drugim uplasował się Zespół „Cisza” z Młodzieżowego Domu Kultury im. Oskara Kolberga we Włodawie, na trzecim Zespół „Miedunica” z Białorusi. Wyróżnienia otrzymali zaś: „Jutrzenka” z Dołhobród, „Złota Jesień” z Wlodawy, „Orchowianki” z Orchówka, „Kresowianki” z Włodawy, „Hańszczanie” z Hańska oraz "Nadbużański Klon Zielony" z Zanowina.

Podczas Festiwalu wykonawcy zgodnie z regulaminem mieli zaprezentować jedną kolędę prawosławną - szczodrywkę w języku ukraińskim lub białoruskim oraz jedną kolędę polską. Ten element dodał temu wydarzeniu artystycznemu unikatowego charakteru wielokulturowego bożonarodzeniowego świętowania. Festiwal, wpisując się w wielokulturową historię Powiatu Włodawskiego, jednoczy Polaków, Ukraińców, Białorusinów wszystkich stanów: duchownych, przedstawicieli władz samorządowych i organizacji pozarządowych oraz zwykłych ludzi.

Festiwal Kolędy i szczodrywki nad Bugiem Włodawa 2012, to impreza, której historia sięga stycznia 2002 roku, kiedy to zorganizowany został pierwszy tego typu festiwal we Włodawie. Od styczniu 2004 r., organizacją Festiwalu zajął się Włodawski Dom Kultury oraz władze samorządu powiatowego. Dzięki dobrej współpracy z władzami lokalnymi na Ukrainie (głównie Rejonu Szackiego i Obwodu Wołyńskiego) i Białorusi (Obwód Brzeski), impreza stała się już sztandarową i została wpisana do kalendarza imprez powiatu włodawskiego.

Zaprosiliśmy zespoły śpiewacze, solistów, organizacje i instytucie do włączenia się w dzieło krzewienia kultury i zachowania tradycji ludowych - mówi Wiesław Holaczuk, Starosta Włodawski – i spotkaliśmy się z naprawdę dużym zainteresowaniem.

Festiwal po raz kolejny udowodnił, że jest to wydarzenie nie tylko na miarę miasta, powiatu włodawskiego, całej Lubelszczyzny, ale i wykracza daleko poza granice naszego kraju. Eliminacje festiwalowe odbyły się w sali kina Włodawskiego Domu Kultury.

Źródło: TRW
 

AKTUALNOŚCI

09 Paź 2013

MEDAL MISTRZOSTW POLSKI DLA ORCHÓWKA

W dniu 05 października 2013r. w Wolbórzu  woj. Łódzkie odbyły się Mistrzostwa Polski LZS w masowych biegach przełajowych. W zawodach tych wystartowała trójka podopiecznych trenera Dominika Dejera .   Ogromnym sukcesem okazał...

Więcej

07 Lut 2013

Zajęcia fitness

Ponad 30 kobiet uczęszcza na zajęcia fitness, organizowane przez Referat Kultury, Oświaty, Sportu i Turystyki Urzędu Gminy Włodawa. Zajęcia odbywają się w poniedziałki, czwartki i piątki o godz. 19.00 w...

Więcej

07 Lut 2013

Nie radzili o reorganizacji szkół

(30 stycznia) Osiem podjętych uchwał, w tym zgłoszona dodatkowo podczas obrad uchwała w sprawie ustalenia wysokości diet sołtysów, to bilans ostatniej sesji Rady Gminy Włodawa. Z porządku obrad zdjęto za...

Więcej

09 Sty 2013

Za śmieci według liczby osób

(28 grudnia) Uchwalenie budżetu na rok 2013 oraz uchwalenie aktów prawnych normujących gospodarkę odpadami to główne tematy ostatnich w minionym roku obrad Rady Gminy Włodawa. Zanim jednak doszło go głosowań...

Więcej