Proboszcz z pomysłem
Parafia Rzymsko-Katolicka p.w. św. Jana Jałmużnika w Orchówku stara się o 500 tysięcy dofinansowania w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 „Odnowa i rozwój wsi", na zagospodarowanie zabytkowej przestrzeni wokół kościoła.

 Zaplanowano remont chodników, ogrodzenia, małą architekturę oraz zieleń. Wszystko dzięki zabiegom nowego proboszcza parafii o. Wojciecha Gwiazdy. Pochodzący z Lubartowa o. Wojciech Gwiazda posługę kapłańską w Orchówku rozpoczął 1 lipca, zastępując odchodzącego z parafii po trzyletniej służbie o. Andrzeja Krawczyka. Nowy proboszcz z miejsca zabrał się do pracy.

- Po uzyskaniu dofinansowania chcielibyśmy wspólnie z mieszkańcami zadbać o przestrzeń wokół kościoła - mówi o. Gwiazda - Planujemy m.in. odnowienie ciągów komunikacyjnych wokół kościoła, ogrodzenia wokół sanktuarium, przygotowanie terenu pod ogród w miejscu byłego klasztoru, wykonanie małej architektury przy kościele, a także budowę na buży-sku pomostu z prawdziwego zdarzenia.

- Kiedy trafia się możliwość pozyskania środków unijnych nie skorzystanie z nich byłoby ze strony proboszcza grzechem zaniechania - żartuje mieszkaniec Orchówka Tadeusz Horszczaruk - A tak poważnie, to wszyscy cieszymy się z inicjatywy i z zapału nowego proboszcza. Będzie to na pewno z korzyścią dla całej parafii.

Plany o. Gwiazdy nie sięgają tylko wymienionych prac. W dalszej kolejności nowy proboszcz planuje wykonanie ogrzewania oraz remont wieży i piwnic kościoła, które chciałby w przyszłości udostępnić licznie odwiedzającym orchowskie sanktuarium turystom. Remontu wymagają także pomieszczenia klasztoru: łazienki i sale konferencyjne, w których odbywają się spotkania grup AA, ministrantów oraz spotkania przedmałżeńskie. Należy też wymienić okna, a wszystko we współpracy z mieszkańcami, która jak zapewnia proboszcz od samego początku układa się znakomicie.

- Sanktuarium cieszy się dużym zainteresowaniem pielgrzymów i turystów - mówi o. Gwiazda - Dlatego też planując wszystkie prace musimy myśleć także o nich, zapewniając odpowiednią oprawę. Mam nadzieję, że dzięki pomocy parafian sanktuarium nabierze wkrótce nowego blasku i będzie jeszcze piękniejsze niż jest obecnie.

Źródło: NOWY TYDZIEŃ
 

AKTUALNOŚCI

09 Paź 2013

MEDAL MISTRZOSTW POLSKI DLA ORCHÓWKA

W dniu 05 października 2013r. w Wolbórzu  woj. Łódzkie odbyły się Mistrzostwa Polski LZS w masowych biegach przełajowych. W zawodach tych wystartowała trójka podopiecznych trenera Dominika Dejera .   Ogromnym sukcesem okazał...

Więcej

07 Lut 2013

Zajęcia fitness

Ponad 30 kobiet uczęszcza na zajęcia fitness, organizowane przez Referat Kultury, Oświaty, Sportu i Turystyki Urzędu Gminy Włodawa. Zajęcia odbywają się w poniedziałki, czwartki i piątki o godz. 19.00 w...

Więcej

07 Lut 2013

Nie radzili o reorganizacji szkół

(30 stycznia) Osiem podjętych uchwał, w tym zgłoszona dodatkowo podczas obrad uchwała w sprawie ustalenia wysokości diet sołtysów, to bilans ostatniej sesji Rady Gminy Włodawa. Z porządku obrad zdjęto za...

Więcej

09 Sty 2013

Za śmieci według liczby osób

(28 grudnia) Uchwalenie budżetu na rok 2013 oraz uchwalenie aktów prawnych normujących gospodarkę odpadami to główne tematy ostatnich w minionym roku obrad Rady Gminy Włodawa. Zanim jednak doszło go głosowań...

Więcej